Небезпека курячих вошей, способи боротьби з ними

Небезпека курячих вошей, способи боротьби з ними

До нападу комах-паразитів схильні не тільки ссавці, а й птахи. Більш того – пернаті переносять педикульоз набагато важче, і в запущених випадках це може істотно позначитися на продуктивності вашої ферми.

Виявити курячих вошей непросто, але відразу при встановленні їх наявності в пташнику, слід вжити заходів.

Зміст:

 1. Причини появи курячих вошей
 2. Виявлення паразитів у курей
 3. Курячі воші: опис
 4. Вплив на людину
 5. Лікування курей
 6. Обробка курятника
 7. Народні методи
 8. Профілактичні заходи

Причини появи курячих вошей

Відомо понад 2,5 тисячі пташиних паразитів, які в наукових колах називаються маллофаги, а в народі – курячі воші. Паразитують вони не тільки на курах, а й на іншій домашній птиці, а також на диких представниках пернатих.

Для сільського господарства найбільш небезпечні 22 різновиди вошей, а найчастіше зустрічаються пухоїди і пір’яїди.

Причини їх появи в зграї і способи боротьби однакові, тому встановлювати які саме паразити оселилися в курнику неважливо.

З’явитися маллофаги в поголів’ї можуть:

 • Через неправильне утримання птиці. У більшості випадків воші у курей виникають у тісних курятниках і при відсутності вільного вигулу.
 • Через недостатнє прибирання приміщень, антисанітарію, високу вологість у курнику, а також ігнорування профілактичних заходів.
 • Після контакту з дикими птахами або зараженими домашніми особинами. Також небезпечні гризуни, які є рознощиками інфекцій і паразитів.
 • При поганому харчуванні з недостатньою кількістю вітамінів, що істотно знижує імунітет. Особливо слід приділити увагу цьому питанню навесні, коли організм курки перебудовується з зимового на літній період.

Виявлення паразитів у курей

Воші люблять селитися в пір’їнках курчат, хоча це не означає, що старим особинам нічого не загрожує. На ранніх стадіях виявити наявність вошей складно, симптоми з’являються поступово.

Ознаками зараження є: 

 • неспокійна поведінка курки, спроби щось зловити на собі. У таких випадках кури часто видирають власне пір’я;
 • поява пошкоджень і подразнень на тілі;
 • втрата апетиту, а в результаті зниження ваги і несучості;
 • втрата сну;
 • поява дірок на пір’ї;
 • роздратування в області очей або навіть скупчення вошей там же.

Паразити вимотують організм птиці, у курчат може спостерігатися уповільнення в зростанні, а в гірших випадках – падіж молодняку.

Якщо вошей явно не видно, то для перевірки потрібно поставити курку на 10 хвилин під лампу або прямі сонячні промені. Паразити, люблять тепло, виповзають і добре проглядаються.

Також можна оглянути місця, де вони найбільше люблять ховатися: в нижній і бічних частинах тіла, під крилами, на задньому проході і біля нього, на шиї.

Курячі воші: опис

Переплутати маллофагів з чимось іншим складно. Курячі воші – це дрібні, довжиною 1,5-2 мм, комахи без крил, з плоским тільцем, що мають витягнуту або округлу форму. Тіло сегментоване, характерний коричнево-жовтуватий окрас з темними плямами. За господаря паразит чіпляється трьома парами лапок, на кінцях яких є кігтики. На голові, яка ширша тіла, розташовані вусики і масивні (порівняно) щелепи.

Яйця вошей білого кольору, овальні, їх розмір коливається від 0,5 до 1,5 мм. Пара маллофагів за життя може дати до 100 000 потомства. Повний цикл розвитку до дорослої особини триває до 30 днів, а ідеальними умовами є висока вологість (до 70-80%) при температурі 26-30 градусів.

Вплив на людину

Багатьох хвилює питання чи небезпечні маллофаги для людини.

З одного боку, воші курячі не зможуть паразитувати на людському тілі, оскільки наша шкіра товстіша курячої і прокусити її складно, так що комахи швидко гинуть від голоду. Навіть при попаданні на волосся воша відпаде при першому ж митті голови з шампунем, адже її кігтики не пристосовані триматися за наше тіло.

Але з іншого боку, укус курячої воші досить болючий, а найнебезпечніше – можлива алергічна реакція або проникнення глистів або інфекцій, що викликають бруцельоз, сальмонельоз, енцефаліт. Через загрозу цих захворювань людині також не можна вживати в їжу м’ясо і яйця уражених курей.

Лікування курей

При виявленні паразитів слід негайно братися за їх виведення. Бажано зайнятися поголів’ям з зараженого курника, і обробляти приміщення і особин не паралельно, як за радянських часів, а разом.

При лікуванні краще за все використати новинку Дергал, також використовуються інсектициди, розчином яких потрібно рівномірно змочити пір’я. Для цього можна використовувати садовий обприскувач, але намагатися, щоб засіб не потрапляв у ніс і очі. Якщо ваші кури тримаються в клітках, то їх можна обприскувати прямо там. А при звичайному, підлоговому утриманні обприскування проводиться вночі, коли птахи сядуть на сідала.

Серед препаратів зі старим механізмом дії найбільш популярні: 

 • дельтокс, 0,25%;
 • фіпроніл спрей, накопичується в птиці і яйцях – дуже токсичний;
 • климат, димова шашка з сіркою;
 • спрей Trixie BioLiberat, натуральний склад;
 • хлорофос, водний розчин, 0,3-0,5%;
 • бутокс 50, розчин в ампулах або флаконах, 5%;
 • ектосан, розчин, Бровафарма;
 • неостомозан, 0,3% (на 1 мл засобу 1 л води).

Якщо курей небагато, то можна використовувати і порошки, обробляючи ними кожну курку окремо:

 • інсекто-акарицидная пудра, ДР дельтаметрин.
 • Бар’ер, пудра;
 • ектосан-пудра Бровафарма.

Лікування проходить в два етапи з інтервалом в 9-12 днів влітку, а холоди – витримати до 16 днів.

Обробка курника

Алгоритм дій простий, але його необхідно точно дотримуватися:

 1. Якщо ви не застосувуєте Дергал, то для всіх інших засобів треба перемістити курей в іншу будівлю.
 2. Зазделегідь почистити в пташнику бруд, який там скопився.
 3. Як заведено по поратись газовим пальником або паяльною лампою по певних конструктивних елементах, які не бояться вогню. Далі обробка інсекто-акарицидними засобами: 0,5-відсотковим розчином; 10-відсотковою суспензією піретруму або розводять бутокс, неостомазан в пропорціях 1: 200.
 4. Тримати 4-8 годин курник замкнитим, а в ідеалі – 1-2 дня.
 5. Змінити підстилку, ретельно все вимити (поїлки, годівниці) і прибрати.

Народні методи

Інсектициди доцільно застосовувати у великих господарствах, а на маленьких подвір’ях можна спробувати скористатися народними методами.

З перевірених часом народних засобів добре себе зарекомендували: 

 • Керосин, який завдає удару по хітиновій оболонці вошей. Заражених курей відкидають від інших і кожну обробляють. Процедуру повторюють через тиждень. Для відлякування комах надалі, на шию курки ззаду капають суміш керосину і нашатирю;
 • 6-відсотковий столовий оцет, дія якого схожа з гасом. Його розводять з водою в пропорціях 1 до 1,5, а для полегшення обприскування можна скористатися пульверизатором. Повторити через тиждень. Цим розчином обробіть не тільки птицю, але і курник;
 • як додатковий і профілактичний засіб використовують піщано-зольні ванни. При невеликому ураженні пернатих, цю суху суміш можна ретельно втирати в шкіру;
 • відлякують паразитів і трави: багульник, пижмо, полин, ромашка. Їх розкидають або підвішують у приміщенні для профілактики, а також готують відвар для обробки птиці і курника. Для відвару візьміть по 300 г ромашки, багульнику і пижма, залийте окропом (6 л) і варіть чверть години на сильному вогні.

Профілактичні заходи

Щоб запобігти зараженню курей комахами-паразитами, необхідно проводити нескладні профілактичні заходи:

 • Стежити за чистотою пташника, регулярно прибирати в ньому, мити поїлки та годівниці, обдавати їх окропом.
 • Закрити всі щілини і діри, щоб в курник не могли проникнути щурі і миші.
 • Мінімізувати контакт з дикими птахами. Для цього бажано знищити всі гнізда у дворі, а особливо в сараї, при вигулі (хоча б курчат) використовувати накритий сіткою загін.
 • Подбати про наявність ванн з деревної золи і піску, розвішувати і розкидати трави, що відлякують комах.
 • При покупці нових птахів витримати їх в карантині.

Воші доставляють незручності і загрожують здоров’ю птиці, тому проводьте регулярні огляди поголів’я, щоб не дати комахам ні найменшого шансу. Але навіть при зараженні курей прості та ефективні методи допоможуть позбутися від вошей, як і захистять ваше господарство від проблем.

Меню