Рудий тарган (прусак)

Рудий тарган (прусак)

Зміст:

Рудий тарган живий, рудий тарган живе, рудий тарган буде жити.

Історія про маленьких рудих мерзотників!

Абсолютна більшість людства з огидою ставиться до цих маленьких незлобних істот. Їх б’ють хлоповками, труять різною гидотою, чавлять капцями, але протягом тисячоліть вони нав’язують людству своє не надто приємне товариство.

  • Як «воювати» з тарганами?

Біографічні відомості тарганів

Тарганяча цивілізація на Землі набагато древніша за людську.

На нашій планеті ці комахи з’явилися наприкінці кам’яновугільного періоду – близько 300 млн. років тому, коли ще не було навіть «у проекті» сучасних птахів, звірів, квіткових рослин і, тим паче! – людини. Тарганів не змогли знищити ані зміни клімату, ані зсуви земної кори, ані науково-технічний прогрес. За мільйони років свого існування вони навчились пристосовуватися до будь-яких умов.

Зараз на планеті є понад чотири тисячі видів тарганів, розповсюджені майже в усіх географічних зонах (на території України – близько 55 видів). Більшість з них – істоти волелюбні, зовсім не схожі на своїх кухонних родичів. Гуляють самі по собі і нікому не заважають. Живуть у лісах під корою дерев, як і сотні мільйонів років тому. Деякі з них надзвичайно великі. Є досить рідкісні види, представників яких колекціонери оцінюють у декілька тисяч доларів. І лише десять видів тарганів є паразитами, що мешкають поруч з людьми, завдаючи їм великого клопоту.

Якщо ви спитаєте, звідки й коли таргани з’явилися у нас, ніхто вам із достеменною точністю не відповість, бо думки фахівців з цього питання різняться суттєво. Одні стверджують, що історична батьківщина комахи – Південна Азія. Інші вважають, що тарган приплив на кораблях з Африки. Також існує думка, що його справжньою батьківщиною є Крим, де від мешкає окремо від гомо сапієнса, тобто – поза будівлями.

Здебільшого у нас розповсюджені руді таргани або прусаки. Вперше вони з’явились в 60-ті роки 18 століття. Скоріше за все, цю пошесть завезли солдати, що поверталися після війни з Пруссією – звідки й назва. Трапляється також чорний тарган, удвічі більший за прусака. В Українських містах: Київ, Львів, Тернопіль, Франківськ, Ужгород чорний тарган відомий понад 100 років. А кілька десятиліть тому, житлові будови старої конфігурації почали заселяти американськи таргани – попелясті та рожево-смугасті, які прибули, із-за кордону з різними товарами. До речі, повідомляють фахівці із санстації, у перше американськи таргани з’явилися у 1978 рокі на Оболоні в Києві і там з ними боролися дезінфектологи.

Рудий тарган прусак: будова та зовнішній вигляд

Руді таргани (Blattella germanica) – це одні з найпоширеніших тарганів, що зустрічаються в житлових будинках. У 90-х роках в Україні їх можна було зустріти майже в будь-якому будинку. Хоча сьогодні ситуація і стала краще, але до сих пір таргани є сусідами з людьми.

Тіло рудого таргана – жовто-коричневе, ноги та вусики – трохи світліші. Самки досягають довжини 15 мм, самці трохи менші та вужчі. І самці, і самки мають дві пари чітко визначених крил: верхні – жорсткі і нижні – прозорі, плівчасті. Стопи прусаків закінчуються кігтями та присосками, що дозволяє їм пересуватися по різних видах поверхні. Прусак пересувається неймовірно швидко (до 1 км / год), його практично неможливо зловити. Всього за одну секунду він може міняти свій напрямок до 25 разів.

У комах слабо виражений статевий диморфізм: у самця тіло вужче, а крила не доходять до краю задньої загостреної частини тіла, у самки кругле черевце прикрите ними повністю. На спині знаходяться крила. Комаха не здатна літати, але якщо буде падати, наприклад, зі стіни, то завдяки їм він може плавно приземлитися. З боків голови розташовані великі фасетчасті очі і пара довгих вусиків. Вусики – це важливий орган дотику, по всій їх довжині знаходяться рецептори, що дозволяють збирати і обробляти інформацію. У таргана ротовий апарат гризучого типу. Руді таргани живуть всього 20-30 тижнів.

Стадії розвитку таргана прусака

Рудий тарган має неповний цикл розвитку: яйце, німфа і імаго, стадії лялечки у цієї комахи немає. Після спарювання самка відкладає яйця в оотеку – шкірясту капсулу на своєму тілі розмірами 8х3х2 мм, в ній яйця зберігаються до появи личинок. В одній оотеці може бути до 56 личинок. За все життя самка відкладає яйця 4-9 разів. Через 14-35 днів з яєць вилуплюються личинки. Личинки зовні схожі на імаго, різниця лише в розмірі та відсутності крил. Протягом дорослішання німфа переживає 6 линьок, після яких формуються крила. Личинки молодших вікових груп не залишають притулок, але приблизно після п’ятої починають переміщатися по приміщеннях. Після позбавлення від старого покриву тіло комахи стає м’яким і світлим, іноді навіть білого кольору. Поступово покрив стає міцним і темніє, він стає навіть темніше, ніж у дорослої особини. Період дорослішання рудого таргана триває близько двох місяців, після чого стає дорослою особиною, здатної до розмноження.

Чи безпечний домашній рудий тарган для людини?

Аби ви остаточно зрозуміли навіщо потрібно боротися із цими беззахисними істотами і не мучатися докорами сумління, пояснюю. Таргани небезпечні тим, що вони розносять різні бактерії та яйця паразитів. Бактерії викликають дизентерію, тиф, холеру, туберкульоз та інші захворювання. Окрім того, научна спільнота вважає, таргани є однією з основних причин, яка викликає ядуху (астму) в дітей. Вони виділяють із залоз речовину неприємного запаху, котра лишається на поверхні предметів і причиною алергічної реакції у 10-15% населення України.

Чи може домашній рудий тарган вкусити людину? У прусака маленький ротовий апарат, тому сильно вкусити він не може, але відгризти маленький шматочок омертвілої шкіри здатний.

Де живуть і чим харчуються руді таргани?

У таргана немає міцного захисного покриву, здатного захистити його від ворогів. Але якщо умови життя сприятливі, то живуть таргани від чотирьох місяців до року. Живучість пояснюється як невибагливістю, так і великою розмножуваністю тварюк. Тобто таргани Комаха веде нічний спосіб життя, вдень же ховається в безпечному місці: за плінтусом, в щілинах, меблів і т. д. Доведено, що їжу таргани жують не лише щелепами. В їхніх шлунках наявні зуби і сильні м’язи. Раціон тарганів дуже різноманітний: вони харчуються залишками їжі, папером, тканиною, милом, клеєм для шпалер і багатьом іншим. Прусаки віддають перевагу вологій їжі, тому що суху треба ще змочувати водою. Таргани найохочіше їдять батон, цукор, масло, сметану, варену картоплю, сир, тісто.

Належать до найбільш витривалих комах. Без їжі тарган здатний прожити понад місяць, але комаха погано переносить спрагу. Якщо говорити про личинки, то вони ще більш витривалі і можуть прожити без їжі до двох місяців. Коли прусак потрапив в житло людини, він швидко адаптувався. У будинках для нього багато їжі, є вода, в загальному, створені оптимальні умови для проживання. Рудий тарган прусак поступово витіснив чорного таргана, т. К. Останній був менш найспритнішим, а також, на відміну від прусака, залишав свої яйця, де попало, а рудий їх поїдав. Поступово руді таргани поширилися по всьому світу, за винятком, хіба що, північних регіонів, де для них занадто холодно.

Заселяють, у першу чергу, приміщення, що обігріваються: житла, пекарні, крамниці, лікарні. Ховаються в щілинах стін, за панелями, шафами, раковинами та ін.

Як «воювати» з тарганами?

Тарганів завозять з продуктами харчування і різними товарами, цей процес відбувається все активніше з розвитком торгівлі.

Випробувано безліч способів як позбутися небажаних квартирантів. Щороку з’являються безліч нових сучасних хімікатів від тарганів: спрей Біопротектор, пастки, олівці, мазі, гелі і навіть електрошок. Щоправда, до всіх цих «подлянок» через декілька поколінь виробляється стійкий імунітет. Таргани навіть не сприймають радіації в декілька тисяч рентген. Проте треба сказати, що їм значно погіршує здоров’я відсутність води та холод. Без води їм стає зовсім кепсько через 48 годин. А при мінус 5-7 градусах вони гинуть за 5-10 хвилин. Отже, робіть висновки. Дякуємо за увагу.

Меню