Американські (африканські) таргани

Американські (африканські) таргани

Зміст

 1. Перипланета американа
 2. Морфологія

    2.1. Голова

    2.2. Груди

    2.3. Черевце

 1. Спосіб життя
 2. Кормова база
 3. Життєвий цикл
 4. Американський тарган в Україні
 5. Способи знищення
 6. Небезпека для людини
 7. Розведення в інсектаріях

Якщо в кухні на умивальнику раптом появився здоровенний рудий тарган, не варто впадати в паніку і згадувати конспірологічні теорії про радіацію, хімічні речовини та мутації. У когось з любителів екзотичних рептилій просто втік живий корм для його вихованця. Американський тарган третій за популярністю серед кормових комах і відмінно літає.

Перипланета американа

Хоча американці «нахабно привласнили» комаху собі, родом цей тарган з Центральної Африки. Є мешканцем тропічних лісів, хоча він непогано почувається і в посушливій місцевості при наявності джерела води. Сьогодні це синантропний вид, що поширився за допомогою людини на Близький Схід, до Південної Європи і дістався до Північної Америки.

Цікаво!

Африканський тарган проник до Америки на кораблях работорговців, які ловили свій товар в Африці.

Periplaneta Americana – один з представників роду Перипланет, що нараховує 7 видів. У Сполучених Штатах у американського таргана є ще кілька назв;

 • корабельний – пам’ять про работорговців;
 • бомбейська канарейка – не зрозуміло, звідки взялося;
 • какерлак – запозичення з норвезького.

Нерідко зустрічаються також назви «водяний жук» та «пальмовий жук». Обидва невірні. Справжній водяний жук – плавунець. Іноді ще так називають водяного клопа. Назва «пальмовий жук» насправді належить каліфорнійському таргану. Але німфу американа на останній стадії розвитку часто плутають з дорослою особиною каліфорнійського таргана. Вони зовні дійсно дуже схожі. Але перипланета не проти оселитися в житлі людини, в той час як флоридський пальмовий тарган обирає дику природу.

Морфологія

Американські таргани – велики комахи, що досягають в довжину 5 см. Ззовні вусань копія звичного всім прусака, але збільшеного в 5 разів. Забарвлення варіюється від жовто-бурого до червоно-коричневого. Світлий варіант перипланети і викликав  чутки про тарганів-мутантів.

Статевий диморфізм слабко виражений. Зі спини самця від самки можна відрізнити тільки по крилах: у останнього вони довші черевця. Через це самець здається більшим за самку.

У обох статей на кінці черевця є церки. Але у самців між церками є ще пара придатків, які відсутні у самок. У самок не завжди є ця ознака, але іноді їх можна відрізнити від самця за наявністю оотеки – капсули для яєць коричневого кольору і завдовжки 9 мм.

Будова тіла перипланети така ж, як у інших представників тарганових. Тіло комахи має три розділи: голову, груди і черевце.

Голова

На голові розташовані складні очі з 4000 сегментів. Завдяки такій будові тарган може відстежувати обстановку на 360 °.

Ротовий апарат гризучого типу. Як у одних з найдавніших комах, у тарганових найбільш примітивна будова ротового апарату.

Цікаво!

Вуса по довжині рівні тілу американського таргана. Це орган дотику, нюху і аналог сейсмографа. Але свій «сейсмограф» комахи використовують, щоб відчувати найменші струсу предмета. Сидячи на столі, вони можуть відчути через стільницю кроки людини, яка ввійшла на кухню. Також комахи використовують вуса для ідентифікації родичів.

Груди

До грудного відділу американського таргана прикріплені 4 пари кінцівок: 3 пари лап і крила. Завдяки великому розміру цього виду у перипланети добре видно захисні шипики на задній парі лап.

Черевце

Якщо уважно вивчити фото американського таргана, то відмінності між самцем і самкою стають помітнішими. У самця на першому тергиті черевця відсутній пучок щетини. У обох статей анальна пластинка довга і з глибоким трикутним вирізом. Але у самця ця пластинка прозора і виступає назовні до половини довжини. У самки пластинка не прозора, щільна, по довжині доходить до середини церков. Бічні краї пластини у самця округлені, у самки прямі.

Спосіб життя

Американський тарган – комаха скромна. Він веде нічний спосіб життя, вдень ховаючись в темному вологому місці. У теплому кліматі воліє жити на природі, але в «холодних» штатах живе в квартирах і будинках людини. Нарівні з чорним тарганом американець заповзає в квартири через каналізаційні стоки і щілини в фундаменті. Його тіло пристосоване до проникнення в дуже маленькі щілини. До подібної «диверсійної» діяльності перипланета американа пристосований навіть краще, ніж чорний східний тарган.

При наявності складу з продуктами харчування, можна бути впевненим, що американський тарган там оселиться.

Кормова база

Американський тарган – один з найбільш всеїдних видів тарганів. Спочатку комахи харчувалися органікою, що розкладається, сьогодні вони їдять майже все, що можна знайти в будинку людини:

 • крохмаль в книжкових палітурках;
 • відмерлі лусочки шкіри;
 • волосся;
 • клей;
 • будь-яку людську їжу;
 • трупи тварин;
 • глянцевий папір;
 • брудний одяг.

Сильні щелепи великого виду здатні перемолоти майже все. Це одна з причин, по якій американський тарган був в США оголошений шкідником.

Цікаво!

Такого ж розміру, але обираючий природне середовище проживання, флоридський тарган шкідником не є.

Життєвий цикл

Тривалість життя американського таргана до 700 днів. З них 400 комаха проводить в стадії імаго. Але на швидкість розвитку молодняка впливають температура повітря і вологість. Всього американець проживає 3 стадії: яйце, німфа і імаго.

В стадії німфи цей вид линяє 13 разів. Досягнувши статевозрілого віку, самка злучається. Оотека починає утворюватися через тиждень після копуляції. За своє життя самки американського таргана відкладають 15 – 90 оотек. Кожна капсула містить 7 – 8 пар яєць.

Цікаво!

У пік репродуктивного сезону у самок утворюється по 2 оотеки в тиждень. На дозрівання капсули потрібно всього лише 2 дні, після чого самка відкладає оотеку в безпечному місці.

Молодняк з’являється з яєць через 1,5 – 2 місяці. Статевозрілості  молоді таргани досягають через 6 – 12 місяців після вилуплення з яйця.

Важливо!

Американський тарган здатний до розмноження шляхом факультативного партеногенезу. Це поняття означає, що за відсутності самця самка може почати виробляти яйця без запліднення. З яєць будуть вилуплюватися нові таргани. І з великою часткою ймовірності це знову будуть самки.

Американський тарган в Україні

Раніше американський тарган в Україні не жив. Поки не з’явилися любителі екзотики. Для «дикого» існування комахи в Україні занадто холодний клімат. Але зустріти цей вид в квартирі тепер уже можна.

Втікший з інсектарію тарган може обрати собі притулок під ванною або раковиною. Якщо це самка, вона здатна привести на світ потомство. На вулиці ці комахи можуть з’являтися тільки в літній час, але в квартирі для них завжди комфортна температура.

Способи знищення

Позбутися від американського таргана не складніше і не простіше, ніж боротися з прусаками. На нього діють всі ті ж інсектициди, що і на інших комах. Єдиний нюанс – тривала агонія американця. Цей великий тарган встигає втекти перш, ніж настане агонія. Тому може здатися, що інсектицид на нього не діє. Для знищення американських тарганів використовують:

 • спреї;
 • аерозолі;
 • дуст;
 • пастки;
 • гелі.

Народні методи тут такі ж, як для прусака і чорного таргана: виморожування. Ароматичні речовини на перипланета американця не діють. Цей вид живе серед вінцевих хризантем, які містять піретрум, і відмінно себе почуває. Борну кислоту шкіднику треба ще зуміти згодувати.

На замітку!

Виморожування на африканський теплолюбний вид діє безвідмовно.

Небезпека для людини

Американець не кусається, але все одно залишається небезпечним шкідником. Американський досвід життя з цим видом показує, що пахучий секрет, який виділяється комахою може зіпсувати смак їжі. При високій концентрації особин в популяції, запах секрету стає занадто сильним.

Американець – механічний переносник хвороботворних бактерій. Пробігаючи по їжі, тарган залишає бактерії на продуктах харчування і може викликати отруєння або інфекційну хворобу.

Домашній пил, що містить частинки тіла і екскременти американських тарганів, викликає алергію і астматичні напади у людей, які страждають від цих захворювань.

Розведення в інсектаріях

Американські таргани не цікаві як домашні тварини. Дуже вже вони схожі на звичних прусаків. Тому відсоток любителів, що тримають цей вид в інсектарії, дуже маленький.

Але перипланет нерідко розводять для інших домашніх вихованців: рептилій і дрібних комахоїдних ссавців. Так як, на відміну від інших кормових комах американський тарган відмінно літає, йому не складає труднощів втекти з контейнера і перелетіти навіть в сусідній будинок.

Плюс американських тарганів – безпроблемне розмноження в умовах неволі. Досить помістити в контейнер яєчні лотки з картону і поставити годівницю. Але необхідно стежити, щоб яка-небудь особа не втекла лякати сусідів.

Меню