Морські таргани

Морські таргани

Зміст

 1. Що це за організм
 1. Опис
 2. Будова тіла
 3. Спосіб життя
 4. Розмноження
 5. Небезпека для людини
 6. Як потрапляють в консерви
 7. Чи можна їсти

Людям часто не вистачало слів, щоб дати назви новим видам водних мешканців. Так з’явилися морські зайці, леви, котики і леопарди. Цим же шляхом виник і морської тарган. Жоден з живих організмів, що мешкає у воді, не має нічого спільного зі своїм сухопутним прообразом – тарганом.

Що це за організм

Морський тарган – донний мешканець північних вод Світового океану. Зустрічається в Балтійському морі, де йому надано статус реликту льодовикового періоду. У великих кількостях зустрічається в Ладозькому і інших великих озерах Північної Європи. Нещодавно завезений людиною в Чорне море. Відноситься до бентичеських ізоподів, тобто вищих раків, що мешкають на дні водойм. Родич річкових раків.

Опис

Латинська назва Saduria entomon. Відноситься до класу вищих раків загону рівноногих.

Водяного таргана часто називають трилобітом. Але, якщо подивитися на фото морського таргана, стає ясно, що він виглядає майже як сухопутна мокриця. І цей збіг не випадковий. Мокриця також належить до ракоподібних із загону рівноногих. Відрізняються ці родичі задньою частиною: у водяного таргана хвіст витягнутий і загострений.

Розмір у підводного таргана невеликий: не більше 9 см. У Балтійському морі найкрупніші екземпляри водяться на дні Ботнічної затоки.

Цікаво!

Найбільші морські таргани, знайдені людьми, були довжиною 10 см.

Нехай гігантськими розмірами ці ізоподи не відрізняються, але вони офіційно визнані найбільшими ракоподібними Балтійського моря. Самці зазвичай більші за самок.

Забарвлення у ізопод може бути:

 • сірим;
 • пісочним;
 • світло-коричневим;
 • бежевим.

Забарвлення морської тварини залежить від кольору дна, на якому вона живе, і носить маскувальний характер.

Будова тіла

Форма тіла – довга крапля. Водний тарган покритий панциром, крім захисту, він виконуює функції зовнішнього скелета. Тіло розділене на 8 сегментів:

 • головогруди;
 • 6 сегментів спини;
 • хвіст – найдовший сегмент.

До чотирьохспинних сегментів кріпляться лапи членистоногого.

Голова вищого ракоподібного захищена спереду і збоку загостреними пластинками. Між пластинками розташовані очі і короткі вуса. Нижче знаходяться зябра.

Спинні сегменти внизу також закінчуються загостреними пластинами з шипами. Такий якісний захист дозволив тварині прожити без змін з часів останнього льодовикового періоду, а може, і довше.

Спосіб життя

Морський тарган – хижа тварина, що харчується рачками-бокоплавами, дрібними креветками і молюсками. Основа раціону членистоногого – рак Monoporeia affinis.

Але дуже скоро хижак може зіткнутися з проблемою голоду. Monoporeia affinis чутливий до вмісту кисню у воді. Через зниження рівня кисню в Балтійському морі, і особливо в Фінській затоці, популяція Monoporeia affinis почала зменшуватися.

Цікаво!

Saduria entomon може також харчуватися гниючими залишками рослин і трупами тварин і риб.

Розмноження

Статевий диморфізм у морських тарганів виражається в тому, що самці стають статевозрілими в більш старшому віці, ніж самки і при досягненні великих розмірів.

Термін життя членистоногих 3 роки. Після розмноження раки гинуть. За непідтвердженими даними, морські таргани також здатні розмножуватися кілька разів.

Небезпека для людини

Ніякої. Навіть в живому стані тарган не є небезпечним за умови відсутності фобії стосовно ракоподібних.

Як потрапляють в консерви

Виникаючий галас через попадання водяного таргана в кільку в томатному соусі пов’язана якраз з фобією. У консервах морський членистоногий виявляється при поганій обробці улову. Зазвичай він потрапляє в консерви з дрібною рибкою. Можна його також знайти в свіжозамороженій рибі.

Чи можна їсти

Морський тарган їстівний так само, як і будь-який інший рак. Просто через невеликі розміри в ньому складно знайти м’ясо. Але якщо раптом членистоногий виявивсяся в купленій рибі, його можна просто викинути.

Меню