Чорні таргани

Чорні таргани

Зміст

 1. Походження
 2. Опис виду

    2.1. Зовнішній вигляд

    2.2. Будова Blatta orientalis

    2.3. Спосіб життя

    2.4. Життєвий цикл

    2.5. Кормова база

 1. Принесена шкода
 2. Інші види чорних тарганів

Іноді в квартирі можна виявити велику безкрилу комаху чорного кольору. Зовнішність у нього страшна, але це всього лише чорний тарган – раніше звичайний мешканець у житлі людини.

Походження

Цей вид великих комах спочатку виник в південних районах Євразії: Криму, Прикаспійської низовини, в Причорномор’ї. Тарган досить повільний і не вміє літати. Такі якості стримували його поширення по континенту. Але досить розвинені культурні зв’язки і війни, що прокотилися по цих місцях, сприяли завоюванню тарганами всього континенту.

Цікаво!

Шкідник проник в Казахстан, завдяки Великому Шовковому шляху і татаро-монгольській навалі. У Європі він опинився після грецьких і давньоримських завоювань місць проживання цих комах. У Північну Америку приїхав вже з комфортом: на кораблях.

Опис виду

Чорні домашні таргани в різних країнах часто носять досить оригінальні назви:

 • «Водяний жук» в англомовних країнах;
 • «Пальмовий жук» нерідко в США, штат Флорида, але це великих чорних тарганів просто плутають з лісовими Флоридськими;
 • «Чорний жук», тут хоч логіка зрозуміла;
 • «Східний тарган» в англомовних країнах, калька з латинської назви цієї комахи;
 • Чорний російський тарган в європейських країнах, логіка теж є, до появи прусака саме чорні таргани жили за пічками в російських хатах.

Латинська назва комахи Blatta orientalis із загону тарганових, в який входить сімейство Blattidae. До роду Blatta відноситься три види:

 • Східний;
 • Туркестанський / червоний бігун;
 • Блатта Фурката.

Остання схрещується з чорним східним тарганом і систематика роду може бути переглянута, скоротившись до 2 видів.

Зовнішній вигляд

У порівнянні з тропічними видами чорних тарганів величезними не назвеш. Їх розмір лише 2 – 3 см. Латинське слово «blatta», що дало назву роду, означає «злегка блискучі комахи». Це добре характеризує зовнішність представників сімейства. Тіло чорного таргана покрито блискучим хітиновим панциром. Забарвлення варіюється від темно-коричневого до чорного. На фото чорних тарганів статеві відмінності кидаються в очі. У самок крила відсутні повністю. Крила самців мають скоріше декоративний характер і прикривають лише половину черевця.

Будова Blatta orientalis

Зовнішня будова комахи така ж, як у більшості інших видів загону тарганових. Тіло чорного таргана складається з 3 відділів:

 • головного;
 • грудного;
 • черевного.

Голова виглядає не правильним овалом з більш широкою потиличною частиною. Частково голова ховається під щитком передньоспинки. Зверху видно лише верхню частину. З боків голови розташовані 2 складних фасеточних ока. На передній поверхні прикріплені 2 вусики. Між вусами знаходяться 2 простих очей. Ротовий апарат гризучого типу.

До складу ротового апарату входять:

 • верхня і нижня губа;
 • щелепні і нижньогубні щупальця;
 • верхня і нижня щелепи – жвали;
 • язик.

На замітку!

Свої жвали комаха використовує для перетирання органіки. Жоден з видів тарганів не є відверто агресивним і не кусається. Але якщо залишити велику комаху на руці протягом довгого часу, вона почне скребти шкіру, намагаючись відкусити шматочок.

Грудний відділ зверху закритий блискучим хітиновим щитком. Під щитком груди розділені на 3 сегменти. До кожного сегменту кріпиться пара ходильних ніг. У самця до першого сегменту також прикріплені крила. У самки від крил  залишилися лише рудименти.

Черевний відділ складається з 10 сегментів. Будь-які кінцівки на черевці відсутні. Лише до останнього сегмента кріпляться церки, які грають ту ж роль, що і вусики на передньому кінці тіла таргана. Черевце у самки ширше і об’ємніше, ніж у самця. Внутрішня будова чорного таргана така ж, як у рудого прусака і включає в себе:

 • травний тракт;
 • серцево-судинну систему;
 • нервову систему;
 • видільну систему;
 • органи розмноження.

Примітивність нервової системи дозволяє шкідникам створювати видимість життя після обезголовлювання.

Спосіб життя

Чорні таргани – південні комахи, що не переносять сильних холодів. Оптимальна температура для їх життєдіяльності 20 – 29 ° С. Їх експансії по всьому світу допомогла людина,яка теж віддає перевагу жити в теплій хаті. З цієї причини існування Блатта оріенталіс в північних регіонах можливе тільки в тісному симбіозі з людиною. Шкідник віддає перевагу темним місцям з підвищеною вологістю. З цієї причини його звичайні місця проживання – каналізаційні комунікації і опалювальні сирі підвали. В відносно диких умовах цей вид можна зустріти в шахтах і теплицях.

На замітку!

Шкідники ведуть нічний спосіб життя і рідко потрапляються людям на очі.

Життєвий цикл

Формування капсули, яка називається оотекою, у самки починається через добу після спарювання. В одній оотеці міститься 16 – 18 яєць. Самка скидає капсулу через добу після формування. Далі розвиток німф відбувається без участі матері.

Цікаво!

Слабо розвинена турбота про потомство – причина, по якій східний тарган програє війну за виживання більш дрібному Прусакові. Останні поїдають кинуті без нагляду оотеки конкурентів.

Також причинами вимирання чорних тарганів є мала кількість яєць в одній капсулі і тривалий час розвитку німф.

Німфа, яка вийшла з яйця  стає статевозрілою лише через рік, переживши 7 линьок. Імаго живе до 6 місяців і встигає відкласти 8 капсул.

Кормова база

Як і більшість синантропних видів комах, південні таргани всеїдні. Єдина їх відмінність від прусаків: вони не настільки нахабні. Але якщо прусаки із задоволенням їдять свіжу їжу, то чорних привертає гниюча органіка.

Принесена шкода

Мешкаючи в каналізаційних трубах, цей вид чіпляє на лапки все що завгодно: від бактерій до яєць глистів. Пробігаючи в будинку по продуктах, призначених для їжі, він залишає на їжі шкідливі мікроорганізми. Як і прусак, чорний тарган переносить кишкові захворювання. Якої-небудь іншої шкоди людині комаха нанести не може.

Інші види чорних тарганів

Таких майже немає. Є певні варіації забарвлення від коричневого до чорного.

Єдиний виняток – чорний круглий тарган з сімейства тарганів-черепашок. Назву сімейство отримало за форму тіла його представників.

Therea petiveriana родом з Південної Індії і має дещо інші назви:

 • пустельний;
 • семиточечниц;
 • індійський тарган-доміно.

У комахи характерне чорне забарвлення панцира з 7 білими великими точками. Вчені вважають, що це мімікрія під жужелицю Anthia sexguttata.

Меню