Величезні таргани

Величезні таргани

Зміст

 1. Мадагаскарський шиплячий

  1.1 Місце проживання

  1.2 Опис

  1.3 Цікаві особливості

  1.4 Шипіння

 1. Інші види

  2.1 Австралійський тарган-носоріг

  2.2 Гігантський лісовий тарган

  2.3 Megaloblatta blaberoides

  2.4 Megaloblatta longipennis

  2.5 Американський тарган

 1. Висновок

Після того, як невеликий прусак міцно зайняв своє місце в житлі людини, навіть звичний раніше чорний тарган став здаватися дуже великим і страшним. Але з більш ніж 7 тис. видів тарганових, виділяються великі таргани, які значно більші за чорних.

Мадагаскарський шиплячий

Його часто уявляють, як найбільшого таргана в світі. Але це не так. Є «звірі» і побільше. Зате «мадагаскарець» добре приживається в домашніх умовах, не літає і видає кумедні звуки, якщо його потривожити.

Цікаво! 

Репутацію найбільшого «мадагаскарець» заслужив через те, що окремі екземпляри можуть виростати до 10 см. Але це екстремальні, рекордні, розміри. Звичайний розмір шиплячого таргана – 6 см самка і 5,5 см самець.

Місце проживання

Gromphadorhina portentosa, він же мадагаскарський шиплячий – ендемік острова Мадагаскар. Це лісовий вид, що живе на деревах і кущах. Харчується м’якими частинами рослин і фруктами. Термін життя в природі 1 – 2 роки. У неволі живе в середньому 2-3 роки. Іноді доживають до 5 років.

Опис

Дорослі комахи мають коричневе забарвлення, але передньоспинка і задні сегменти у них темніші ніж основний фон. Самця відрізнити від самки можна по наявності «ріжок» на переднегруді. Крила відсутні у обох статей.

Цікаві особливості

Мадагаскарські таргани не такі прості. Є певні моменти, які можуть ускладнити утримання цих комах в якості домашніх тварин:

 • на Мадагаскарі мешкає близько 20 видів тарганів подібних розмірів і зовнішності, і всі вони шиплять;
 • продавці в магазинах часто самі плутають, кого вони продають і часто реалізують пересортицю або гібридів;
 • хоч «мадагаскарці» і не можуть літати, зате вони добре повзають навіть по вертикальному склу;
 • під час боротьби за самку суперники намагаються відкусити один одному вуса, так як без вусів самець не може привабити самку.

На замітку!

Якщо потрібна просто екзотична шипляча комаха, то її вигляд не принциповий, а ось до підбору пари для розведення треба підходити уважно.

Шипіння

Допомагає власнику визначити стать таргана. Самка шипить тільки в небезпечній ситуації. Самці шиплять майже завжди:

 • в боротьбі за самку;
 • під час залицяння;
 • під час спарювання;
 • в разі небезпеки.

Чим голосніше шипить самець, тим більше у нього шансів сподобатися самці.

Крім «мадагаскарців» є й інші види величезних тарганів.

Інші види

Великі таргани – мешканці дуже теплих регіонів планети. На північ від тропічного поясу вони можуть опинитись лише в якості «домашніх тварин». Ця обставина багато людей врятувала від непритомності, так як виявити у себе на стіні 10-сантиметрового таргана – задоволення нижче середнього.

Австралійський тарган-носоріг

Або гігантський риючий тарган. Латинське найменування Macropanesthia rhinoceros. Це дійсно гігантські таргани, що досягають ваги 35 г і довжини тіла 8 см. Саме цей вид по праву може носити титул найбільшого таргана. Тривалість життя теж рекордна: 10 років. Вид Яйцеживородящий.

Родина комах Австралія, тропічний Квінсленд. Живуть в лісах, де харчуються мертвим листям. Відіграють важливу роль в екосистемі.

Велика безкрила комаха темно-червоно-коричневого забарвлення. Самця відрізняють від самки за розміром щитка, який закриває голову: у самця він розвинений краще.

Цікаво!

Ці таргани здатні зариватися в землю на глибину до 1 м, повністю виправдовуючи свою назву.

Гігантський лісовий тарган

Латинська назва Blaberus giganteus. У себе на батьківщині цей вид називається не лісовим, а печерним. Це дуже великі таргани, якщо враховувати тільки довжину, а не вагу. У довжину окремі представники виду можуть досягати 10 см, але через легке тіло, першістю вони поступаються австралійському побратимові.

Ендемік тропічних лісів Центральної і Південної Америк. Віддає перевагу укриттям з високою вологістю:

 • печери;
 • дупла;
 • тріщини в скелях.

Сплющене тіло дозволяє комасі забиратися в дуже вузькі щілини.

Довжина самців до 7,5 см, самок – до 10 см. Тіло плоске, коричневого кольору з чорними мітками. Крила набагато довші за корпус. У польоті розмах крил 15 см. Літає тарган дуже добре. На фото комаха виглядає не коричневим, а зеленуватим. Таке забарвлення зручне на зеленій стіні печери. Світлий колір є тільки на надкрилах комахи.

Тривалість життя залежить від зовнішніх умов і може тривати до 20 міс. При низьких температурах і вологості розвиток сповільнюється.

Megaloblatta blaberoides

Теж мешканець тропіків Південної та Центральної Америки. Один з чотирьох представників роду Megaloblatta. Велика комаха з надкрилками бурого забарвлення. Крила у цього виду набагато більші тулуба як в ширину, так і в довжину. Через це комаха здається набагато більшою, ніж  є насправді.

Megaloblatta longipennis

Довжина тіла цієї комахи все з тих же тропіків Америки до 7,5 см. Розмах крил може бути 20 см.

Цікаво!

Цей вид занесений в книгу рекордів Гіннеса, як найбільший в світі тарган, що володіє крилами.

Треба додати «і здатний до польоту». Найбільша зареєстрована особина цього виду – самка довжиною 9,7 см і шириною 4,5 см.

Американський тарган

Латинська назва Periplaneta americana. Це не найбільший представник загону тараканових. Зовні дуже схожий на величезного жирного прусака. На фото без вказівки масштабу не спеціалісту відрізнити періпланету від звичайного рудого таргана майже неможливо. У реальному житті треба просто знати, що до розміру 3,5 – 5 см виростають періпланети, а не прусаки.

«Американець» дуже добре літає. Крила у самки по довжині рівні її корпусу. У самця кінчики крил виходять за задню границю черевця.

Родина американського таргана знаходиться в Центральній Африці. Але цей вид уже встиг розселитися по теплих регіонах всієї планети.

Висновок

Всі види дуже великих тарганів здатні принести шкоду тільки на своїй теплій батьківщині. Але зустріти подібних створінь сьогодні можна і у власні квартирі, якщо у когось втече домашній улюбленець. Боятися їх не потрібно. Простіше опитати сусідів і запропонувати  власнику забрати своє майно.

Меню