мармуровий тарган

Мармурові таргани

Зміст

 1. Зовнішній вигляд, спосіб життя
 2. Навіщо розводити мраморників
 3. Розведення мармурових тарганів

    3.1. Облаштування інсектарію

    3.2. Харчування попелястих тарганів в неволі

    3.3. Як розмножуються

    3.4. Відмінності самця від самки

 1. Чи небезпечні мармурові таргани для людини

Мармуровий тарган спочатку жив в Північно-Східній Африці, але завдяки розвитку транспорту прижився і на інших континентах. Латинська назва Nauphoeta cinerea (науфет), також іменується попелястим тарганом, мраморником. Це синантропний вид, тому селяться комахи переважно поблизу людського житла. Як і туркменські таргани, є якісним кормом для павуків, жаб, черепах і інших екзотичних домашніх вихованців.

Зовнішній вигляд, спосіб життя

Як виглядають мармурові таргани:

 • розміри дорослої жіночої особини не перевищують 3 см, самці виростають до 2,5 см;
 • окрас імаго попелястий або коричневий з малюнком, характерним для мармуру, надкрила покриті дрібними вкрапленнями; личинки коричневі;
 • сплющене овальне тільце з трикутною головою;
 • мають 6 ніг, покритих волосками;
 • є крила, але до літаючих видів не належать;
 • будова таргана така ж, як і у всіх представників підряду Blattaria.

Життєвий цикл становить 8-12 місяців. У природних умовах селяться переважно в опалому листі. Проявляти активність починають з настанням сутінків. Як корм використовують рослинну їжу, при її відсутності здатні вживати і тварини останки.

Три пари лап забезпечують швидке пересування по горизонтальних і вертикальних поверхнях. Попелясті таргани полохливі: при будь-якій небезпеці ховаються в найближчі щілини, затишні місця. Сприятливі умови для науфетів: вода і теплий клімат, при заморозках гинуть. Фото мармурових тарганів представлені нижче.

Навіщо розводити мраморників

Завдяки високому вмісту білка, науфет охоче вживають в їжу їжаки, павуки, рептилії, амфібії, богомоли та інші комахоїдні представники фауни. Розведення в домашніх умовах цікавить тих, хто бажає забезпечити своїх екзотичних вихованців якісним, живим кормом.

Розводять мармурових тарганів і для отримання додаткового прибутку. Кормові комахи не вимогливі до умов утримання, стрімко розмножуються, добре переносять скупченість. Реалізують мраморників через зоомагазини, дошки оголошень, тематичні групи в соціальних мережах. Ціна однієї особини в Україні варіюється від 1 до 3 грн.

Розведення мармурових тарганів

Для розвитку колонії необхідно придбати мінімум 2-3 самки і стільки ж самців. Оптимальне число особин для початку розведення – 20. Також знадобиться тераріум (інсектарій). Для утримання мармурових тарганів необхідно забезпечити сприятливий температурний режим – не вище + 35 ° С і вологість в межах 50-60%.

Облаштування інсектарію

Для тарганів використовують акваріум як дім, контейнери, банки, відра та інші скляні, пластикові ємкості. Важливо, щоб висота стін була не нижче 20 см. Верхні борти тераріуму змащують вазеліном, приблизно 5-сантиметровою смугою. Такий захід дозволить уникнути втечі вертких особин.

Важливо!

Таргани мають потребу в гарній вентиляції, тому у верхній кришці проробляють дрібні отвори або використовують дрібнопористий сітку.

Дно облаштовують субстратом. Часто використовують вермикуліт, насипають його шаром 1 см. Але багато заводчиків кормових комах вважають це надмірністю. Обов’язково повинні бути укриття для тарганів. Використовують паперові лотки, картон, але ці споруди не повинні діставати верху судка, інакше по них «вихованці» при будь-якому зручному випадку виберуться назовні.

Поміщають тераріум в темне місце, так таргани будуть проявляти активність практично цілодобово. У холодну пору року може виникнути необхідність в прогріванні повітря, тому слід заздалегідь продумати можливість установки лампи для обігріву інсектарію. В опалюваних приміщеннях кімнатної температури 20-25 ° С цілком достатньо для розвитку популяції.

Необхідно стежити за чистотою тераріуму, у міру забруднення і намокання міняти картонні, паперові укриття.

Харчування попелястих тарганів в неволі

Комахи мають потребу у великій кількості клітковини і в білку. Кількість жирів обмежують, їх надлишок може привести до летального результату. Також поживна цінність кормових комах, що зловживають жирами, зводиться до нуля. Не варто перегодовувати і білковою їжею, переважати повинні продукти рослинного походження.

Чим годувати мармурових тарганів:

 • капустяне листя;
 • яблука;
 • персики;
 • вівсяна крупа;
 • сухарі;
 • гаммарус;
 • креветки;
 • котячий корм;
 • зелень;
 • кульбаби;
 • морквяні очистки.

На замітку!

Судячи з відгуків на форумах, гарбуз, банани, томати, сало давати не рекомендується.

Щодо поїлок думки розходяться. Перший варіант – установка низьких поїлок в субстраті, висота їх повинна бути такою, щоб комахи не захлинулися і не потонули. Другий варіант – поїлку замінює соковита зелень. Третій спосіб – зрошення судка раз в два-три дня.

Необхідно стежити, щоб корм у тарганів був завжди. При його відсутності голодні особини почнуть вживати целюлозу: що знаходиться в тераріумі.

Як розмножуються

Розмноження попелястих тарганів відбувається цілий рік. В окремий інсектарій поміщають рівну кількість самок і самців. Під час шлюбних ігор чоловіча особина розмахує крилами для залучення партнерки і виділяє феромони. Після запліднення в тілі самки формується оотека – капсула, в якій знаходиться до 30 яєць. Жіноча особина завжди носить її з собою, періодично витягує і провітрює.

На замітку!

Самка мармурового таргана скидає оотеку тільки при наявності проблем з розвитком потомства або, коли вона виявилася незаплідненою.

Самки яйцеживородні. Через 3-4 тижні після запліднення з’являються маленькі личинки, які люблять закопуватися в грунт. У міру дорослішання вони линяють, скидають старий хітиновий покрив, в такі моменти вони білого кольору. Повний цикл розвитку від яйця до імаго складає 4 місяці.

Для прискорення розмноження підтримують температуру на рівні 30 – 35 ° С і забезпечують особин водою. Щоб зменшити швидкість розвитку популяції, знижують температурний режим і поселяють в окремі тераріуми самців і самок.

Відмінності самця від самки

Статевий диморфізм мармурових тарганів полягає не тільки в розмірах тіла. Крила чоловічих особин коротші, задня частина тулуба загострена. Перед спарюванням активно махають крилами. У самців верхня сторона черевця майже чорна, у жіночих особин вона світліша. Відрізнити самку від самця можна і по оотеці, яку вона носить на собі.

На замітку!

Якщо ж ідентифікувати статеву приналежність не вдалося, необхідно уважно розглянути нижню частину черевця: у жіночої особини 2 останніх стерніта перетворилися в генітальну пластину, сам абдомен значно ширший, ніж у самців.

Чи небезпечні мармурові таргани для людини

Шкода для людей від мраморників така ж, як і від інших видів тарганів. Якщо з яких-небудь причин «одомашнені» комахи залишать інсектарій, вони цілком здатні створити колонію в квартирі. І тоді вони вже переходять в розряд шкідників, що переносять на своїх лапках яйця гельмінтів, бактерії. Способи позбавлення ідентичні традиційним заходам боротьби з тарганами.

Вкусити мармуровий тарган теоретично не може. Однак при утриманні кормових комах слід враховувати, що їх фекалії, виділення здатні спровокувати алергічні реакції.

Меню