туркменський тарган

Туркменські таргани

Зміст

 1. Як виглядають, спосіб життя
 2. Цілі розведення
 3. Утримання в домашніх умовах

    3.1. Облаштування інсектарію

    3.2. Харчування тартар в неволі

 1. 3. Збільшення колонії
 2. Чим небезпечні для людей

Туркменський тарган живе в районах від Центральної Азії до Північної Африки, на Кавказі. Не є синантропним видом, проте в деякій місцевості здатний окупоувати і людське житло. Латинська назва Shelfordella tartara, також відомий як туркменістанський тарган, туркестанський, середньоазіатський, тартар, іржавий, червоний бігун, туркменчик. Культивується як корм для комахоїдних представників фауни. Але на відміну від мармурового таргана, не плазує по вертикальних поверхнях, що скорочує шанси на втечу з тераріуму.

Як виглядають, спосіб життя

Дорослі особини не виростають більше 3 см. Яскраві самці відрізняються від самок:

 • самці червоного, коричнево-оранжевого кольору, мають тонкі жовті крила, можуть літати;
 • колір самок темно-коричневий, чорний з кремовими вкрапленнями, по краях коротких скорочених крил помітна світла смуга, жіночі особини ширші самців.

Німфи не мають крил, передня частина тулуба коричнева або мідна, чим вони нагадують мадагаскарців, задня – чорна. Фото туркменських тарганів представлено нижче.

На замітку!

З приводу льотних здібностей самців зустрічається суперечлива інформація. У зарубіжних авторитетних джерелах зазначається, що туркестанський тарган здатний літати. На українськомовних ресурсах схильні вважати, що Shelfordella tartara можуть тільки активно розмахувати крилами, створюючи ілюзію польоту.

У природному середовищі живуть під камінням, в занедбаних вологих дуплах. Часто їх спостерігають у місцевостях біля водойм. Активність проявляють в нічний час. Повний життєвий цикл не перевищує 9 місяців. В стадії імаго живуть 4-5 місяці.

Цілі розведення

Туркменськими тарганами годують їжаків, павуків, ящірок, богомолів, рептилій та інших комахоїдних. Переваг у кормових комах кілька:

 • тонкий хітиновий покрив, низька оборонна здатність роблять їх бажаною здобиччю для хижаків;
 • високий вміст білка: 76% у маленьких німф, 53% у німф 3 віку, а також концентрація вітаміну В 12;
 • на відміну від популярного корму – цвіркунів, туркменські таргани безшумні;
 • відсутність специфічного запаху;
 • швидке розмноження.

З недоліків розведення туркменських тарганів відзначається тривалий термін інкубації оотек – до 1,5 місяців і час зростання німф – 4 місяці.

Важливо!

Незважаючи на багатий мінеральний, вітамінний і нутрієнтний склад, в туркменських тарганів міститься мало кальцію і вітаміну А. Якщо годувати екзотичних домашніх вихованців виключно таргановими, вітамінний дефіцит спровокує скорочення тривалості життя і зниження швидкості розмноження.

Розводять туркменчиків для своїх вихованців або ж для отримання додаткового заробітку. Середня ціна однієї особини – 3 рубля. Реалізуються через Інтернет, зоомагазини, тематичні групи в ВК, ОК.

Утримання в домашніх умовах

Для розведення знадобиться тераріум, мінімум 5 самців і 15 самок. Туркменські таргани люблять помірну вологість, температуру 27 – 29 ° С і темряву. Якщо температурний режим нижче норми, під дно садка кладуть термокилимок. В обприскуваннях, зрошенні ємкості водою необхідності немає.

Облаштування інсектарію

Розмір інсектарію зумовлюється чисельністю колонії. Для 300 – 400 особин досить ємкості об’ємом 45 л. Це може бути акваріум, скляний або пластиковий контейнер. Садок розміщують в тіні, бажано не допускати на нього попадання сонячних променів.

Дно шаром до 1,5 см засипають корою, тирсою, кокосовим субстратом, перлітом, котячим деревним наповнювачем, вермикулітом.

На замітку!

Наявність субстрату не є обов’язковим, багато заводчиків не використовують його. Але він допомагає стабілізувати вологість в інсектарії і не споруджувати додатково інкубатор.

В якості укриттів для туркменських тарганів використовують картон, яєчні лотки, пустотілі паперові форми, гілки. Цей декор буде необхідний німфам під час линьки, так як безпечно процес протікає при вертикальному положенні молодих особин. Якщо ж скидання старого покриву відбувається в горизонтальній позиції – великий ризик травматизму.

Для забезпечення вентиляції інсектарій накривають кришкою з дрібними отворами, дрібнопористою сіткою. Досвідчені заводчики рекомендують капрон.

Періодично проводять прибирання в судку, заміну лотків. Так як цей вид не поїдає шкурки після линьки і трупів, підселюють «санітарів» – чорнотілок-альфітобіусів. Якщо вірити відгукам, замінити їх здатний мадагаскарський тарган.

Харчування тартар в неволі

Поїлка не є обов’язковим елементом. Досить давати шелфорделам соковиті фрукти і зелень. Але якщо в ній виникла необхідність, стежать, щоб особини не захлинулися. Тому на дно поїлки кладуть паролон, керамзит, вермикуліт.

Чим годувати туркменських тарганів:

 • дафнії;
 • спіруліна;
 • котячий або риб’ячий корм;
 • гамарус;
 • листя салату;
 • зелень;
 • яблука;
 • кульбаба;
 • огірок;
 • сухарики;
 • арахіс;
 • вівсяна крупа;
 • морква;
 • груша.

Важливо!

Вміст кишечника кормових комах впливає на їх поживну цінність і смакові якості. Не рекомендується давати тартарам капусту, гарбуз, банани і томати.

Тваринний білок (дафнії, гамарус) обов’язково повинен бути в раціоні, щоб уникнути канібалізму, ознакою якого є покусані крила.

Збільшення колонії

Розмноження туркменських тарганів може відбуватися в тому ж інсектарії. Кожні 14 днів самка відкладає оотеку, прикріплюючи її до субстрату. З капсули через 30 – 45 днів з’являється до 20 личинок. Молодняк кілька днів нічого не їсть – адаптується до нових умов, після чого переходить на раціон дорослих особин. У міру дорослішання німфи линяють і через 4 – 5 місяців стають статевозрілими особинами.

Одні заводчики залишають оотеки в інсектарії, але тоді висока ймовірність пересихання або появи цвілі. Інші ж переносять майбутнє потомство в інкубатор. Для його створення знадобляться 2 ємкості однакового діаметра, але різного об’єму:

 1. У найглибший контейнер налити теплої води.
 2. На дні і з боків другої ємкості зробити дуже дрібні отвори,  ураховуючи те, щоб новоявлені особини не змогли крізь них провалитися. На дно покласти вологу серветку, термометр, розмістити оотеки.
 3. Встановити контейнер з оотеками на ємкість з водою, щоб дно не торкалося рідини.
 4. Закрити конструкцію кришкою з отворами.
 5. Поставити в тепле місце або на термокилимок. Стежити, щоб температура в інкубаторі була на рівні 30 ° С.

На замітку!

Для зниження швидкості розмноження і розвитку туркменським тарганам знижують температуру до 20 – 22 ° С.

Чим небезпечні для людей

Випадків укусів людини туркменськими тарганами, зафіксовано не було. Суперечки з приводу того, що втікші з інсектарію особини можуть розплодитись в квартирі і скласти конкуренцію прусакам,  не вщухають. Теоретично – червоні бігуни могли б створити колонію в будинку людини, в реальності ж – таких поселень не зазначено.

Небезпеку туркменські таргани представляють для людей, схильних до алергічних реакцій. Екскременти комах – сильний алерген, здатний спровокувати напад бронхіальної астми.

Меню