Чи є користь від тарганів в природі і вдома

Чи є користь від тарганів в природі і вдома

Зміст 

  1. Де живуть і чим харчуються
  2. Значення тарганів в природі
  3. Лікувальні властивості
  4. Використання тарганів на виробництві та в їжу

Більшість людей відчувають зневажливе ставлення до прусаків і навіть бояться їх. Відразу викликає не тільки зовнішній вигляд з волохатим тулубом і кінцівками, а й їх навколишня антисанітарна обстановка. Інформація про те, чим корисні таргани в природі або в будинку, викличе подив у багатьох.

Де живуть і чим харчуються

У світі існує понад 4,5 тис. видів тарганів, але тільки 4 з них ведуть паразитичний спосіб життя. До останніх відносяться і руді прусаки, які зустрічаються в житлових і офісних приміщеннях на території України, інших країн Європи і Азії.

У житлових будинках такі неприємні «сусіди» харчуються буквально всім, що знайдуть. Крім залишків їжі вони можуть об’їдати деякі частини одягу, плетіння книг, м’яке покриття дивана і навіть пластик. Прусаки здатні стрімко розмножуватися, захопивши простір кухні і навіть переходячи в інші приміщення (ванну, спальню і т. Д.).

Значення тарганів в природі

Однак дослідження американських вчених, одним з яких є професор С. Камбампаті з Тайлерского університету в шт. Техас, доводять безсумнівну користь від тарганів в природі. Виходячи з опублікованих даних, стало зрозуміло, що при зникненні тарганоподібних може істотно змінитися природний круговорот азоту.

Це пов’язано з тим, що вони харчуються органічними залишками, що містять багато азоту. Після перетравлення цей елемент повертається з калом в грунт і згодом поглинається рослинами у вигляді азотних добрив. Тому зникнення тарганів може викликати погіршення стану лісових посадок і безлічі видів тварин, які там мешкають.

На замітку!

Важлива роль тарганів в природі і їх користь обумовлена ​​і тим, що вони є живильним кормом для багатьох птахів, хижих ос і комахоїдних ссавців (гризунів і ін.). Їх зникнення поставить під загрозу життя 10 тис. видів тварин, які можуть загинути через нестачу їжі. Це загрожує загибеллю великих популяцій в живій природі.

Лікувальні властивості

Першою людиною, яка написала про користь для людини тарганів, став в 19 ст. журналіст Лафкадио Херн. Він опублікував у газеті свої нотатки про подорож, де згадував про анти спазматичні чаї з прусаків, який здавна готують жителі Нового Орлеана (США).

Ще кілька цілющих властивостей тарганів і їх користь:

  • Хітиновий покрив містить речовини, здатні вбивати бактерії. Завдяки цьому, в фармацевтиці їх застосовують в якості природних антибіотиків.
  • Тарганів сироп використовують для лікування гастроентериту – інфекційного захворювання, що викликає запальний процес в шлунку і кишечнику.
  • У китайських лікарнях лікарі використовують мазь з тарганового порошку для лікування опіків.
  • Дослідження вчених-біологів показали, що в  мозку таргана міститься компонент, який здатний знищувати кишкові палички, патогенні бактерії, що викликають діарею і інші проблеми в організмі.
  • Великий радянський лікар Боткін ще на початку 20 століття виготовляв з тарганів засоби, що володіють сечогінним ефектом, і використовував їх при лікуванні ниркових хвороб.

Використання тарганів на виробництві та в їжу

У деяких країнах місцеві жителі навчилися використовувати тарганів як хижаків, здатних знищувати інших шкідників (моль і ін.). Вони приносять користь на вовняних підприємствах, захищають вовняні тканини від молі.

Цікаво!

У Древній Русі незаміжні дівчата на Водохреща клали під подушку великого таргана для того, щоб їм наснився суджений. А мексиканські жінки займаються ловом американських тарганоподібних, які вміють літати. При черговій линьці комахи скидають гарний перламутровий панцир, з якого мексиканки виготовляють брошки або кулони і носять як прикраси.

У деяких африканських країнах тарганів вживають в їжу тому що, вони містять багато білку. Їх готують з додаванням рису або смажать і їдять як смачне поживне насіння. Однак попередньо комах піддають обробці, щоб їх споживання не викликало алергічної реакції.

Таким чином, таргани все-таки можуть приносити користь для людей як в медицині, так і в інших областях.

Меню