Зовнішня і внутрішня будова тарганів

Зовнішня і внутрішня будова тарганів

Зміст 

 1. Внутрішня будова таргана

    1.1 Кровоносна система

    1.2. Дихальна система

    1.3. Нервова система

    1.4. Травна система

    1.5. Видільні органи

    1.6. Статева система

 1. Зовнішня будова

    2.1. Голова

    2.2. Груди

    2.3. Черевце

    2.4. Оотека

З точки зору біології тарган – одна з унікальних комах, що зберегли архаїчні риси. Предки сучасних шкідників з’явилися ще в палеозії і будова таргана була навіть більш примітивною, ніж у сьогоднішніх нащадків. Але зміни були більше «косметичними». Вони не торкнулися основних функцій організму.

Внутрішня будова таргана

Це одні з перших членистоногих, які перейшли до наземного способу життя. Внутрішні системи таргана і рака схожі досі. Але є і відмінності. Так як таргани вийшли на сушу у них з’явилися додаткові органи, які утворили дві системи: дихальну і видільну. В іншому у внутрішній будові таргана і інших членистоногих відмінностей не має.

Цікаво!

У комах і водних членистоногих також немає внутрішнього скелета. Його роль виконує хітиновий панцир.

Кровоносна система

Серцево-судинної системи в звичному для нас розумінні, у таргана немає. Роль серця виконує кровоносна судина, прикріплена зсередини до верхньої сторони хітинового покриву. Виглядає серце як трубка з розширеннями в кожному із сегментів черевця. Таким чином «серце» проходить уздовж всього тіла комахи. Кожне розширення-камери має остиї: отвори, через які «кров» з тіла комахи надходить в серце.

Задній кінець серця глухий. Передній відкритий. Передня частина серця, яка не має розширень, називається аортою. Так як передній кінець серця відкритий, кров з нього виливається у внутрішню порожнину тіла таргана.

Серце кріпиться до спини таргана за допомогою м’язів, що мають трикутну форму. Так як, сама по собі трубка пульсувати не може, м’язи змушують її скорочуватися і розширюватися.

При розширенні трубки, отвори в остіях спрацьовують як вакуумні насоси, і кров з порожнини тіла надходить в серце-трубку. При стисненні клапани в остіях закриваються, а кров знову потрапляє у внутрішню порожнину через відкритий передній кінець аорти.

Цікаво!

Серце таргана скорочується хвилеподібно, і хвилі йдуть від заднього кінця до переднього. Камери стискаються по черзі. Фактично кров виштовхується назовні в систему лакун.

Дихальна система

Особливість будови дихальної системи в потужному розгалуженні трахей, яке нагадує структуру дерев. У тарганів кров не доставляє кисень до клітин м’яких тканин і цей обов’язок взяли на себе трахеї.

Повітря в трахеї надходить через спеціальні дирочки-дихальця, розташовані на нижньому боці черевця і в грудному відділі. Таких дихальців у комахи 10 пар: 8 з них знаходяться в черевних сегментах і по одній парі в задньо-і средньогруді. Всі дихальця, що знаходяться на одній стороні, пов’язані спільним трахейним стволом.

Всього таких потужних трахей 3 пари. Найпотужніша пара – бічні стовбури, що проходять по обидва боки тіла таргана. Ще дві пари проходять паралельно центральній осі комахи: одна зверху і одна знизу. Верхня пара йде уздовж серця таргана. Нижня паралельна нервововому ланцюжку.

Всі головні трахеї пов’язані в одну систему поперечними трубками. Від цього «скелета» дихальної системи відходять більш тонкі трубки, які розгалужуються і тоншають в міру розгалуження. На кінцевому етапі дихальні трубки стають діаметром кілька мікрон. Ця мережа обплітає всі нутрощі таргана, доставляючи кисень до кожної клітини організму комахи.

На замітку!

Безпосередньо до кожної клітини кисень доставляють трахеоли. Це дуже тонкі трубки діаметром менше мікрона. Кінцевий результат розгалуження трахей.

Нервова система

Основа будови ЦНС у таргана – ланцюжок нервових вузлів-гангліїв, що простягнувся вздовж усього тіла. Перший вузол, який часто називають головним мозком, розташований попереду глотки. Справжня назва – надглотковий ганглій. Від нього відходять нервові закінчення до органів, які розташовані на голові, а саме: верхній губі, очах і вусах.

Нервовими волокнами-коннективами головний мозок пов’язаний з підглоточним ганглієм. Цей вузол керує нижньою губою і щелепами.

Наступні три вузла розташовані в грудному відділі, по одному в кожному сегменті. Вузли не парні, але наявність парних коннекив вказує на те, що колись, нервових вузлів у таргана було на три більше. Грудні ганглії відповідають за рух кінцівок: лап і крил.

У черевці знаходиться ще 6 нервових вузлів. Останній з них утворений при злитті відразу 5 сегментів: з 6 по 10.

Травна система

Починається з ротової порожнини. За підглотковим нервовим вузлом розташовані протоки слинних залоз.

Слинні залози парні, гроновидні, добре розвинені. Пов’язані з великими резервуарами. Слина, яка надходить в ротову порожнину, рясно змочує їжу, полегшуючи ковтання.

За протоками залоз знаходиться глотка, яка переходить в трубчастий стравохід. Останній, розширюючись, переходить в міхоподібний зоб. Далі розташований жувальний шлунок. І все це лише частини передньої кишки. Задня частина шлунку перетворилася в клапан, який пропускає їжу в середню кишку.

Остання виглядає як циліндрична трубка з 8 сліпими виростами на кордоні з переднім відділом. Відростки всього лише збільшують площу середньої кишки. У цій кишці їжа остаточно перетравлюється.

Середня кишка переходить в задню, яка розділена на відділи:

 • дуже коротка тонка кишка;
 • довга товста;
 • розширений ректальний відділ.

Останній закінчується анусом.

Видільні органи

До них відносяться мальпигієві судини і жирове тіло. Судини розташовані на стику середньої і задньої кишок і виглядають як тонкі трубочки сліпі на вільному кінці.

Цікаво!

У чорного східного таргана таких трубочок може бути понад сто.

Функція мальпигієвих судин – виділення сечової кислоти, солей кальцію і натрію та іншого.

Жирове тіло – додатковий орган видільної системи. Виглядає як біла пухка маса. Жирове тіло вбирає з тіла продукти обміну речовин, але не виділяє їх, а накопичує. У цьому органі всі продукти обміну речовин залишаються до кінця життя таргана. Жирове тіло накопичує живильні речовини, які рятують комаху від загибелі під час голодування.

Статева система

Статева система самки таргана складається з яєчника, придаткових залоз і проток. Яєчник – це два грона з 8 трубок. Звернена всередину порожнини тіла, частина трубок загострені, а протилежний їх кінець сильно розширений.

Яйце починає формуватися всередині трубки в кінцевому відділі. В  міру розвитку воно просувається до розширеної частини і випадає в піхву, яка відкривається назовні. Яйця йдуть строго попарно. А в піхві формується оотека, яка згодом буде відкладена в затишному місці.

Анатомія статевого апарату самця влаштована простіше:

 • 2 насінники;
 • 2 сім’япротоки;
 • 1 сім’яізвергательний канал;
 • додаткові залози.

Зовнішня будова

Тіло таргана складається з 3 частин: голови, грудей і черевця. Груди і черевце мають власні сегменти.

Голова

Голови чорного і рудого тарганів мають подібну трикутну форму. Але у чорного голова «ховається» під грудним щитком, а у рудого прусака «приставлена ​​вертикально». Форма голови – трикутник з заокругленими кутами і спрямованою вниз вершиною.

З боків голови розташовуються великі фасеточні очі, на передній поверхні ще два простих вічка. Довгі вуса складаються з безлічі дрібних членників. Кріпляться вуса в призначених для цього ямках.

Цікаво!

Вуса самця довші, ніж у самки.

Ротовий апарат гризучого типу спрямований вниз і включає в себе:

 • напівкруглу верхню губу;
 • підглоточник, який замінює таргану язик;
 • 3 пари щелеп;
 • отвір слинної залози;
 • нижню щелепу.

Ротовий апарат таргана добре пристосований для перетирання твердої їжі і споживання рідкої.

Груди

Складаються з 3 частин:

 • Передньоспинка. Найбільший сегмент із трьох. Має форму шестикутника. На ньому розташовані западини, куди комаха складає надкрила.
 • Передньоспинка з’єднується з другим сегментом, який має форму трикутного щита.
 • З нижнього боку до грудного відділу кріпляться п’ятичисленні лапи. Кінчики лап мають кігтики і присоски. Другі сегменти лап захищені гострими шипами. У рудих тарганів захист непомітний, але чим більша комаха, тим відчутніше колять ці шипи.

Крила, розташовані на спині комахи, можуть бути недорозвиненими, як у самок чорних тарганів або повноцінно розвиненими, як у прусаків.

Цікаво!

Статевий диморфізм прусаків виражений і в довжині крил: у самців вони довші черевця, у самок довжина крил не виходить за кінчик черевця.

Черевце

Черевце складається з 10 – 11 сегментів. Останній з них перетворений в анальну пластину, яка закриває анус. З цієї ж пластини ентомологи визначать стать у тих видів, у яких самці не відрізняються від самок.

На черевці розташовані стигми – отвори, через які тарган дихає. На кінчику черевця знаходяться церки – скорочені яйцеклади  древніх тарганів.

У рудих тарганів іноді можна визначити стать за розміром черевця: у самки воно товстіше.

Оотека

Не входить в опис тарганів, так як функція тимчасова і зустрічається тільки у самок. Це кокон для яєць овальної форми із заокругленими гранями. Зазвичай оотека коричневого кольору різних відтінків.

Меню