Личинки клопів

Личинки клопів

Зміст 

  1. Як виглядають личинки, їх життєдіяльність
  2. Харчування і травлення личинок 
  3. Стадії розвитку від яйця до дорослого паразита
  4. Сприятливі і несприятливі умови 
  5. Утворення колоній постільних клопів

Домашні клопи їдять не тільки кров людини. Вони паразитують на гризунах і птахах. Личинки клопів також харчуються кров’ю.

Як виглядають личинки, їх життєдіяльність

Личинки постільних клопів зовнішньо схожі з дорослими клопами. Проте, відмінними є розмір і певні особливості життєдіяльності. Коли личинка вилуплюється з яйця, то довжина її тіла не перевищує 1,5 мм. У ситої блощиці можна розгледіти капельку крові, тому що хітиновий панцир прозорий. Порівняно з дорослими особинами тільце має більш витягнуту і сплюснуту форму.  

Щоб стати статевозрілим паразитом личинка має пройти 5 линьок зазнаючи морфологічних змін, тому цикл розвитку постільних шкідників називають неповним. Личинки клопів дуже повільні, а харчуватися їм потрібно частіше ніж дорослим особинам, тому вони живуть максимально близько до людини. 

Кров дуже важлива для них, завдяки їй вони переходять на нову стадію розвитку. Для того щоб збільшитись у розмірах і скинути стару хітинову оболонку паразит має бути ситим. Загалом личинка збільшується приблизно в 3 рази і досягає 4,5 міліметрів. З кожною линькою хітиновий покрив темніє і міцнішає. 

Замітка!

Синантропні комахи, які живуть за рахунок крові людей мають різні назви. Їх ще називають домашніми, постільними, меблевими клопами, але все це – один вид. Паразити мають стільки назв через місця проживання. 

Кусаючи клоп не може заразити жертву. Хоча дослідження виявили у кишечнику 28 збудників трансмісивних захворювань. Проте, є один вид клопів, які здатні заразити людину смертельною хворобою Шагаса.  Це сімейство клопів Reduviidae. Їх називають клопами-вбивцями або поцілунковими клопами. 

Шкідники виходять на полювання тільки вночі.

Харчування і травлення личинок

Ротовий апарат личинок колючосисний. Паразит міцно тримається на шкірі завдяки мандибулам і максилам, які знаходяться в травному каналі. Одночасно з прийомом їжі паразит впорскує в тіло жертви знеболюючу речовину, яка не дає крові згорнутися і робить укус клопа безболісним. 

Травлення відбувається з допомогою бактерій-симбіонтів. Якщо їх мало, то личинки постільних клопів не розвиваються і помирають. 

Дорослі клопи бігають дуже швидко. Личинки перебувають на тілі жертви від 5 до 10 хвилин, через свою повільність. За цей проміжок часу личинка випиває 0,3 мг крові. Кількість випитої крові збільшується з дорослішанням личинки. Доросла особина за одне харчування споживає до 7 мг крові. 

Цікаво!

Якщо їжі недостатньо, то клопи можуть займатись канібалізмом. Вони їдять яйця і личинки, а також свої родичів. Є такі тропічні види, які харчуються і кров’ю і іншими членистоногими. У боротьбі з шкідниками сільськогосподарських культур використовують деякі види клопів.

Личинки дуже відчувають де саме на тілі людини розташовані судинки. Вони кусають кілька разів над капіляром, тому на тілі жертви можна побачити доріжки з укусів. Ця особливість відрізняє клопів від інших комах. Личинки харчуються кожного дня, а доросла особина раз в 7-10 днів.  

Є думка, що клопи частіше кусають людей певної статті та групи крові, але це не так. Черевце у личинок прозоре, тому по ньому можна побачити як давно паразит харчувався. Ситий шкідник має яскраво червоне забарвлення. Через певний час кров стає темнішою і колір змінюється на темно-червоний, бурий. Якщо від моменту прийому їжі пройшло кілька днів, то черевце личинки має чорне забарвлення. Без крові дорослі особини можуть спокійно протриматися 20 днів, а личинки всього тиждень.

Стадії розвитку від яйця до дорослого паразита

Запліднення клопів є досить цікавим. Воно відбувається травматичним шляхом. Самець своїм гострим статевим органом проколює самку. Сперматозоїди зберігаються в характерному для клопів органі Берлезе. Він не тільки є сховищем, а й допомагає самці регенеруватись після пошкодження. 

Разом з потоком гемолімфи сперматозоїди запліднюють яйця в оваріолах. Самки постільних клопів є дуже плідними, за своє життя вони відкладають близько 500 яєць. Кожне яйце має довгасту форму рису і кришечку для виходу личинки. Плідність самки залежить від комфортної температури, харчування і кількості сперми. 

За одну добу самка постільного клопа відкладає п’ять яєць. Яйця надійно захищені липкою оболонкою, тому не всі інсектициди можуть їх знищити. Дуже низькі або дуже високі температури найбільш ефективно вбивають яйця. Також ви можете зібрати і знищити яйця механічним шляхом. 

Через кілька днів з яєць з’являються личинки. Якщо температура в приміщенні комфортна, то клопи можуть прожити близько року. Якщо в житло потрапить одна запліднена самка, то через певний час клопів буде безліч.  

Якщо в приміщенні є клопи, то там обов’язково буде присутній специфічний аромат, який виділяють розташовані на черевці залози. Секрет містить:

  • Феромони, які приваблюють осіб протилежної статі;
  • Феромони, які вказують на об’єкт харчування;
  • Феромони, які попереджають про небезпеку.

Є також певні залози, які відлякують ворогів. Якщо в житлі велика кількість клопів, то цей запах яскраво виражений. Цікавим є те, що личинки коли харчуються виділяють запах, який пробуджує апетит у інших членів родини. А після трапези виділяють аромат, який відлякує ворогів. 

Між линьками проходить 7 днів. Весь розвиток від личинки до дорослої особини проходить за 30-60 днів, якщо умови комфортні. Проте, якщо температура занадто низька, то розвиток може затягнутися до ста днів.

Сприятливі і несприятливі умови

Клопам дуже важлива температура і вологість. Найбільш комфортними є +16 градусів і вище. В холодному приміщенні комахи впадають в стан анабіозу. При -10 личинки постільних клопів живуть кілька годин, а дорослі особини кілька днів. При температурі – 32 градуси дорослі клопи залишаються живими 10 хвилин, а личинки і яйця помирають одразу. 

Низька вологість не лякає паразитів. Навіть при +40 клопи залишаються живими, якщо вологість повітря є низькою. Найбільш вразливими до температури і вологості є молоде покоління.

Якщо ви заморозите або попрасуєте речі, які заражені клопами, то смерть шкідників буде досить швидкою. Клопи можуть знаходитись в атмосфері чистого азоту біля 72 годин. Високу концентрацію СО2 паразити переносять дуже погано.  

Утворення колоній постільних клопів

Клопи ховаються в затишних, темних місцях. Це захищає їх від ворогів і забезпечує комфортні умови для життя і розмноження. Паразити спілкуються за допомогою запаху, а також за допомогою механорецепторів, які розташовані на вусиках.

Самки постільних клопів часто покидають гнізда для того, щоб заснувати нові. Самці в колоніях виділяють феромони, які відлякують інших самців і приваблюють незапліднених самочок. 

Після трапези клопи ховаються в гнізді для того, щоб перетравити їжу, відкласти яйця чи скинути хітинову оболонку. Біля великого скупчення клопів ви відчуєте яскравий аромат скислої малини. Популярними місцями проживання кровосисних комах є розетки, м’які меблі, матраци, килими, побутові прилади. 

Клопи виробили резистентність до багатьох інсектицидів. Зараз вчені займаються вивченням геному паразитів, щоб винайти дієвий засіб від клопів, який здатен їх всіх знищити. Якщо ви почали боротьбу з паразитами, то вам необхідно знати як виглядають яйця і личинки комах. Це допоможе не допустити катастрофічного зараження житла. Якщо ви помічаєте плями крові, хітинові оболонки, то слід оглянути всі куточки квартири і ретельно обробити дім хімічним препаратом Біопротектор. 

Меню