Шкода від тарганів

Шкода від тарганів

Зміст 

 1. У чому небезпека присутності паразитів
 2. Переносники хвороб та інфекцій
 3. Таргани – переносники паразитів
 4. Небезпека укусів паразитів і алергія
 5. Механічна шкода
 6. Отруйні таргани

Поява цих комах на кухні або в будинку завжди викликає почуття огиди і відрази. Вони не тільки здатні забруднювати продукти харчування і людське житло своїми екскрементами, а й становлять загрозу для здоров’я людей. Таргани небезпечні, так як переносять бактерії, яйця гельмінтів, можуть спровокувати розвиток алергії і в рідкісних випадках навіть покусати.

У чому небезпека присутності паразитів

Виявивши у себе вдома тарганів, будь-яка людина приходить в роздратування, адже їх поява свідчить про антисанітарний стан приміщення. У тих господарів, хто проводить часті прибирання, вчасно витирає раковину і викидає сміття з-під мийки, ретельно стежить за чистотою поверхонь і меблів, паразити, які з’явилися відразу відчують це. Через швидко вжиті дії по боротьбі з ними, домашні таргани підуть або загинуть.

Цікаво!

Їх спосіб життя заснований на виборі такого середовища проживання, де можна постійно знайти залишки людської їжі,  тепло в приміщенні і є постійний доступ до води. При відсутності таких умов, паразити переходять в інші місця в пошуках більш сприятливої ​​обстановки.

Хоча більшість людей думає, що це звичайні неприємні «сусіди», насправді їх присутність в квартирі становить загрозу для людини. Домашні прусаки небезпечні з кількох причин, які представлені нижче.

Переносники хвороб та інфекцій

Таргани небезпечні для людини в квартирі, так як можуть переносити хвороби через те, що часто пересуваються по каналізаційних шляхах, підвалах і стічних канавах, а також споживають сміття. Тому на свої лапки вони здатні чіпляти безліч патогенних бактерій (32 види), 17 різновидів грибків і найпростіших мікроорганізмів (амеби, токсоплазми), в тому числі мікроби, яйця гельмінтів і 2 штами вірусів полімиеліта. У їх кишечнику можна виявити збудників холери, туберкульозу, тифу.

Найпоширеніші хвороби, які можуть переносити прусаки:

 • дизентерія – кишкове захворювання, яке супроводжується розладом шлунка і діареєю;
 • гастроентерит – розвиток запального процесу в шлунку і кишечнику;
 • урогенітальні інфекції, що переходять в захворювання сечовивідних шляхів;
 • сальмонельоз – захворювання, що викликається паразитами сальмонелами, приводить до гострої кишкової інфекції у людей і тварин;
 • менінгіт – викликається менингококками, запалення оболонок мозку у людини;
 • мікобактеріоз – інфекційне захворювання, викликане мікобактеріями;
 • пневмонія, викликана гострим інфікуванням легенів і запаленням.

Перераховані захворювання не є смертельними, однак вони шкідливі для людини своїми можливими ускладненнями і негативними наслідками для здоров’я.

Таргани - переносники паразитів

Домашні комахи здатні переносити яйця паразитів, серед яких представники гельмінтів (глистів) – гострики, аскариди, волосоголовці і ін. Причому зараження відбудеться тільки після збільшення концентрації залишених ними слідів на продуктах харчування.

Найбільша небезпека тарганів для людей полягає в їх перебуванні в місцях масового приготування їжі – їдалень, закусочних, супермаркетах, школах, дитбудинках, магазинах і лікарнях, на складах продуктів харчування. Внаслідок чого, при великому скупченні комах в таких місцях можливий спалах інфекційних хвороб.

Цікаво!

В ході проведення наукових досліджень з’ясувалося, що всі представники членистоногих мають не тільки високий інстинкт самозбереження, а й розвинену генетичну пам’ять, яка допомагає їм швидко адаптуватися до всіх хімічних і фізичних способів знищення, які придумує людина в боротьбі з ними.

Небезпека укусів паразитів і алергія

У творах української літератури не раз зустрічається опис випадків, коли чорні таргани кусали людей. Найчастіше це відбувалося в будинках бідних селян, в яких траплялися випадки, коли комахи могли відкусити шматочки шкіри на мочках вух немовлят, на пальцях і щоках.

У 1960 році в медичній літературі з’явилися згадки про випадки укусів тарганів, ротовий апарат яких здатний до обгризання верхнього шару епідермісу, в результаті чого на шкірі залишаються невеликі ранки та погано загоюються через їх вторинне інфікування. За даними вчених, такі випадки пов’язані з нестачею їжі та води при різкому збільшенні популяції паразитів на обмеженому просторі житла.

Сильна шкода від тарганів складається і в можливих проявах алергічної реакції. При укусі комах, під шкіру потрапляє білок з їх слини, який здатний викликати алергію. Внаслідок цього на поверхні дерми з’являються почервоніння і висип, що супроводжуються болючою сверблячкою.

На замітку!

За даними статистики близько 60% пацієнтів, які страждають на бронхіальну астму, мають алергію на тарганів і продукти їх життєдіяльності (екскременти і частки, які скидаються під час линьки хітинового покриву). У таких людей можливий прояв шкірної реакції (атопічний дерматит), риніт, кон’юнктивіт, що згодом може привести до хронічної алергії.

Механічна шкода

Таргани є не надто великими комахами, але при численній популяції вони можуть принести шкоду для речей, що знаходяться в квартирі.

Вони здатні на такі «подвиги»:

 • об’їдання проводів всередині електроніки;
 • засмічення розеток при облаштуванні там гнізда;
 • поселення всередині предметів побутової електроніки (телевізорів, мультиварки, пічки) скупчення їх відходів та сміття призводить до виходу пристроїв з ладу і навіть загоряння електропроводки;
 • псування книг (об’їдання палітурки), речей зі шкіри, пір’я або вовни, які таргани здатні вживати в їжу.

Велика шкода від домашніх прусаків може проявитися і в їх заповзанні до деяких отворів людського тіла – вуха, ніс. Завдяки своїй рухливості і невеликому розміру, вони здатні протиснутися в слуховий прохід вночі, поки людина спить, а вилізти не можуть. При русі лапками відбувається травмування стінок і мембрани всередині вуха, що викликає жахливі відчуття і звуки «всередині голови». Витягти таргана можна тільки у лор-лікаря за допомогою спеціальних інструментів.

Отруйні таргани

Сучасні досягнення хімічної промисловості у вигляді інсектицидних препаратів та інших отруйних речовин, призначені для знищення прусаків, дозволяють з успіхом боротися з ними. Однак в результаті хімічної обробки трупи загиблих тарганів становлять небезпеку для домашніх вихованців, які захочуть спробувати їх на смак. Цікаві собаки і кішки, спробувавши на смак «травленого» прусака, можуть  отруїтися від інсектицидної отрути, яка містяться у ньому.

Цікаво!

За відомостями вчених, тарганів в світі налічується близько 5 тис. видів. Однак в природі вони переважно виконують корисну роль, виробляючи органічні відходи і стаючи їжею для багатьох представників тваринного світу. Найбільший представник даного сімейства комах досягає в розмаху крил 18 см, однак він не найнебезпечніший тарган в світі, тому що харчується виключно рослинними відходами.

Судячи за даними істориків, боротьба людей з прусаками триває вже кілька тисячоліть поспіль. В результаті деякі вчені, визнаючи достовірним факт, що таргани в будинку небезпечні, пропонують дати назву хворобі, яка спричинена такими паразитами, – блаттоптероз (Слово походить від «Blattoptera» латинської назви комах).

Меню