Тривалість життя домашніх тарганів

Тривалість життя домашніх тарганів

Зміст 

  1. Генетичні можливості
  2. Скільки живуть таргани без їжі і води
  3. Живучість завдяки плодючості

Скільки живуть таргани, залежить від їх середовища проживання, умов, виду. На території нашої країни мешкає 5 різновидів синантропних тарганів. Всі вони поселяються в житлі людини, а в дикій природі жити не можуть. Залишити без їжі шкідників неможливо. Якщо не буде залишків людської їжі, комахи починають харчуватися клеєм, шпалерами, шкіряними палітурками, туалетним папером. У безвихідній ситуації спостерігається канібалізм, найсильніші особини виживають. Але генетичні здібності тарганів не є безмежними.

Генетичні можливості

Відповідні умови існування шкідників створюються в квартирі, будинку людей. Для нормальної життєдіяльності потрібна наявність сховів, температура не менше 22 градусів Цельсія, достаток їжі, води. При таких умовах термін життя таргана визначається його генетичними здібностями.

  • Blattella germanica. Поширений домашній шкідник. У нашій місцевості їх називають рудими тарганами, прусаками. Ембріональний період триває від 30 до 50 діб, перетворення німфу, в статевозрілу особину відбувається за 75-130 днів. Тривалість життя імаго становить максимум 16 місяців.
  • Blatta orientalis. Чорні таргани перевершують за розмірами прусаків, але поступаються  плодючістю, здатністю пристосовуватися до навколишнього середовища. Німфи досягають статевої активності через 5 місяців при температурі +27 градусів Цельсія. При несприятливих умовах розвиток розтягується до 5 років. Тривалість життя таргана після переходу на стадію імаго – 2 роки.
  • Supella longipalpa. Меблевий шкідник зовні нагадує рудого прусака. Ембріональна стадія при кімнатній температурі триває 3 місяці. Для дорослішання личинок потрібно 5 місяців. Статевозрілі домашні таргани живуть не більше 4 місяців.

Справжні довгожителі живуть в Австралії. Називають їх риючими тарганами або носорогами. Дорослі особини можуть жити до 10 років. Вага досягає 35 г.

Цікаво!

За твердженнями вчених, перші таргани на Землі з’явилися задовго до динозаврів – 235 млн. років тому. За останні 180 млн. років з’явилося ще 140 видів. Спочатку комахи мешкали в дикій природі, в тропічних країнах. Згодом поширилися по всій земній кулі, пристосувалися до суворого клімату і життя в безпосередній близькості з людиною.

Скільки живуть таргани без їжі і води

Живучість комах безпосередньо залежить від умов проживання – температури, вологості, наявності їжі, рідини. З їжею, водою шкідники проживають весь закладений генетично термін. Порушити ідилію можуть тільки дії з боку людини, застосування отрути. Живучі шкідники вживають всю людську їжу, а також туалетний папір, клей, шкіряні палітурки, шпалери. Без нормальної для них їжі, здатні перебувати довго.

Найбільш живучі чорні таргани. Самки здатні перебувати без їжі 60 діб, самці – 14, личинки – 70.

Дорослі прусаки живуть 20 діб, німфи – 60.

Цікаво!

Таргани – дивовижні істоти, які можуть прожити без голови. Повноцінним  життя це не назвеш, але шкідник продовжує рухатися, бігати, навіть відкладати яйця. В такому стані таргани живуть 7-9 днів. Гинуть через зневоднення.

Здатність до тривалого голодування пояснюється відсутністю необхідності в терморегуляції. Таргани перебувають в приміщенні, де температура не піддається різким коливанням. При повній відсутності їжі знижується рухова активність, зберігаються енергетичні запаси. Якщо умови не повернуться до нормальних, починається канібалізм. Дорослі особини поїдають личинок, німф.

Живучість завдяки плодючості

За один раз самка рудого таргана відкладає 40 яєць, живучість личинок становить 95%. Чорні родичі можуть народити за один раз 25 дитинчат. Найбільш живучими є прусаки, оскільки самка носить яйця при собі в спеціальній оотеці, а незадовго до народження личинок ховає її в затишному місці. Після появи на світ дитинчата відразу поїдають оотеку, потім кілька днів перебувають під опікою імаго, вчаться добувати їжу, жити. Самка чорних тарганів скидає мішечок з яйцями практично відразу, тому ймовірність загибелі ембріонів збільшується. Вони часто стають кормом для прусаків.

Самки здатні відкладати яйця постійно, не потребуючи повторного запліднення. Отримавши дозу сперми одного разу, самка забезпечує собі запаси на все життя. Після скидання оотеки знову відбувається формування яєць, процес розмноження безперервний. Завадити цьому можуть тільки несприятливі умови – сухий клімат, яскраве світло, температура нижче 10 градусів Цельсія.

Вода для комах набагато важливіша. Якщо в приміщенні не буде доступу до рідини, шкідники добровільно його залишають. Тривалість життя без води дорослих особин 10 днів, личинок – 7.

Меню